Значення приказки “Лучше захромать на ногу, чем на язык”: розбір фразеологізму

У російській мові є безліч прислів’їв і приказок, які за довгі роки існування стали невід’ємною частиною нашої культури. Одне з таких прислів’їв говорить: “краще зашкутильгати на ногу, ніж на язик”. Це прислів’я закликає бути обережними у висловлюваннях і акцентує увагу на важливості своєчасного зважування слів.

За частим та емоційним використанням язика, не замислюючись про наслідки, може слідувати безліч проблем і неприємностей. На відміну від фізичних травм, які здебільшого гояться з часом, словесні образи та помилки завдають глибших і довгострокових ран, залишаючи сліди в серцях і душах людей.

Плутанина, сварки та конфлікти можуть виникати через одне невірне слово, сказане бездумно або на емоціях. Звісно, ніхто не ідеальний і помилки трапляються, але принцип “краще зашкутильгати на ногу, аніж на язик” нагадує про важливість бути уважним до своїх слів і поміщає їх на ваги перед тим, як висловити їх вголос.

Краще зашкути на ногу, ніж на язик значення
ЗначенняЗакульгати на ногуЗакульгати на язик
ОписКраще мати фізичну нездатність, ніж говорити порожні слова.Краще бути мовчазним, ніж говорити щось непотрібне або шкідливе.
ПричинаФізична нездатність впливає на здатність пересування та виконання певних дій, але не впливає на здатність контролювати свої слова та дії.Слова можуть завдати великої шкоди, образити або заподіяти велику печаль іншим людям.
НаслідкиУтруднене пересування, потреба в сторонній допомозі, фізичні обмеження. Небажані наслідки – конфлікти, неприязнь, руйнування стосунків.
УрокЦінувати свої фізичні можливості, не забувати берегти здоров’я і бути вдячним за те, що в нас є.Бути обережним із вибором слів і думок, контролювати свої емоції і не завдавати болю іншим людям.

Що означає прислів’я краще затнутися ногою ніж язиком?

Так, прислів’я Краще ногою заткнутися, ніж язиком може бути інтерпретоване двояко: 1) як загальне спостереження: 'невміле мовлення зазвичай спричиняє (може спричинити) більші неприємності, аніж фізична перешкода (незграбність); ';; 2) як порада: 'необхідно більшою мірою слідкувати за своєю промовою, аніж за фізичним …

Що означає приказка?

Приказка – короткий вислів, що має буквальне (коса – дівоча краса) або образне значення (через що сир-бор розгорівся). Фольклористика відносить приказки до фразеологізмів. Приказки є частиною фольклору.

Що виражає прислів’я?

Прислів’я – народний вислів, у якому виражається не думка окремих людей, а народна оцінка, народний розум. Воно відображає духовне обличчя народу, прагнення та ідеали, судження про найрізноманітніші сторони життя.