Як часто давати глюкозу дітям: оптимальне дозування і режим прийому

Глюкоза є одним з основних джерел енергії для організму. Вона відіграє важливу роль в обміні речовин і особливо необхідна для правильного функціонування мозку. Тому немає нічого дивного в тому, що глюкозу часто використовують у медицині, зокрема й для лікування дітей.

Однак, як і будь-який інший медичний препарат, глюкозу необхідно застосовувати з обережністю і дотриманням певних правил. Питання про те, як часто можна давати глюкозу дітям, хвилює багатьох батьків. Правильне використання цього препарату може допомогти відновити енергетичний баланс організму, а неправильне – призвести до небажаних наслідків.

Оптимальне дозування глюкози для дітей залежить від кількох чинників, таких як вік, вага, стан здоров’я і вимоги організму. Лікарі зазвичай рекомендують давати глюкозу дітям у випадках, коли виникає потреба в додатковому енергетичному підживленні, наприклад, у разі інтенсивних фізичних навантажень, після травм або операцій, а також за деяких захворювань.

Як часто можна давати глюкозу дітям
Вік дитиниКількість днів
0-1 місяцьНе більше 7 днів
1-6 місяцівНе більше 14 днів
6-12 місяцівНе більше 30 днів
1-3 рокиНе більше 60 днів
3-6 роківНе більше 90 днів
6-12 роківНе більше 120 днів

Скільки глюкози можна давати дитині?

Дітям для парентерального харчування в перший день вводять 6 г глюкози/кг/добу, надалі – до 15 г/кг/добу, поряд із глюкозою за необхідності вводять жири й амінокислоти.

Як приймати глюкозу дитині?

випити 75 г безводної глюкози або 82,5 г моногідрату глюкози, розчинених у 250-300 мл води. Для дітей навантаження становить 1,75 г безводної глюкози (або 1,925 г моногідрату глюкози) на кг маси тіла, але не більше ніж 75 г (82,5 г), за маси дитини 43 кг і вище дається звичайна доза (75 г).

Скільки разів на день можна пити глюкозу?

5 порад про правильне засвоєння глюкози Приймайте їжу 4-6 разів на день. Якщо немає часу на повноцінний прийом їжі, зробіть перекус. Перекусити “на ходу” можна фруктами, рідкими кисломолочними продуктами, очищеним насінням, горіхами, хлібцями тощо.