Традиції масляної у слов’ян: що робили народи в цей час

Масляна – одне з найяскравіших і святкових свят слов’янської культури. Воно відзначається за тиждень до Великого посту і символізує прощання із зимою і зустріч весни. У ці дні відбувалися різні ритуали та обряди, які мали свої особливості в кожному регіоні та народі.

Одним з основних обрядів масляної було спалювання опудала – символу зими. Це було велике опудало, зроблене із соломи або дерев’яного каркаса, одягненого в старий одяг. Наприкінці тижня масляної його підпалювали, щоб проводити зиму і приготуватися до зустрічі весни. Цей обряд символізував вигнання зими і прихід нового сезону.

На масляну було прийнято готувати безліч смачних страв. Особливе місце займали млинці, які вважалися символом сонця. Їх готували з пшеничного або гречаного борошна і подавали з різними начинками: маслом, ікрою, медом, сиром тощо. Млинці поширені і в сучасній російській кухні, і досі вони вважаються улюбленою стравою на Масляну.

ДеньДія
ПонеділокГотували млинці
ВівторокВлаштовували катання на санчатах
СередаЗаймалися масляними гуляннями
ЧетверПускали повітряних зміїв
П’ятницяВлаштовували масляні ворожіння
СуботаГуляли на масляних гуляннях
НеділяСпалювали опудало Масляної

Крім цього, у дні Масляної в березні слов’яни святкували і настання Нового року. Час пробудження природи був найбільш сприятливим і символічним для такого свята. Весняне оновлення слов’яни сприймали як час початку нового життєвого циклу. На Масляну існують свої прикмети, коломийки, загадки, вірші.

Як святкували Масляну на Русі?

Цього дня люди влаштовували ярмарки, чаювання з бубликами, калачами та млинцями, грали в ігри, водили хороводи довкола опудала Масляної, співали й танцювали і насамкінець спалювали опудало, мріючи, щоб разом із ним згоріло все погане, що було в житті, а попіл розсипали по полях.

Що роблять росіяни на Масляну?

Дата Масляної змінюється щороку залежно від дати святкування Великодня. Традиційні атрибути народного святкування Масляної – опудало Масляної, забави, катання на санчатах, гуляння; у росіян – млинці та коржі, а в білорусів та українців – вареники, сирники та колодка.

Який народ придумав Масляну?

Масляна – стародавнє слов’янське свято, що прийшло до нас із язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Церква включила Масляну до числа своїх свят, назвавши його Сирним, або М’ясопусним тижнем, оскільки Масляна припадає на тиждень, що передує Великому посту.