Що робити в разі сумнівів: поради та рекомендації

Сумніви – неминуча частина життя кожної людини. Виникають вони в різних ситуаціях: під час ухвалення важливих рішень, вибору шляху дії, оцінювання власних здібностей тощо. Сумніви можуть бути корисними, бо допомагають нам зважити всі можливі варіанти й ухвалити зважене рішення. Однак, занадто часте і тривале перебування в стані сумнівів може бути таким, що заважає і призводить до нерішучості та прокрастинації.

Коли ми стикаємося з сумнівами, важливо навчитися розрізняти їхнє походження. Іноді сумніви виникають через страх невдачі або втрати контролю, іноді – через невпевненість у своїх здібностях або недостатню поінформованість. Розібравшись у джерелі сумнівів, стає простіше знайти шляхи їх подолання.

Одним зі способів боротьби з сумнівами є збір потрібної інформації. Вивчення предмета сумнівів, консультації з досвідченими людьми, аналіз минулого досвіду – все це дає змогу здобути додаткові знання й упевненість у прийнятому рішенні. Крім того, корисно уважно вислухати своє внутрішнє “я”, звернутися до своїх інтуїтивних відчуттів і зрозуміти, що саме викликає сумніви – логічні аргументи чи емоційні чинники. Такий аналіз допомагає краще зрозуміти себе і свої мотиви.

Що робити в разі сумнівів
СитуаціяДіяРезультат
Невпевненість у прийнятті рішенняПроконсультуватися з колегоюОтримання додаткової інформації та підтримки
Сумніви в правильності виконання завданняПеревірити інструкції та рекомендаціїУпевненість у правильності виконання завдання
Невизначеність у виборі шляху дійСкласти список можливих варіантівОб’єктивне порівняння та вибір найкращого варіанта

Як прибрати свої сумніви?

5 способів впоратися з сумнівами

  1. ПЛАНУЙТЕ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ Дедлайн – найкращий мотиватор. …
  2. ПРИВЕДІТЬ СЕБЕ В РУХ …
  3. ВІЗУАЛІЗУЙТЕ НЕВДАЧУ …
  4. НЕ ДАВАЙТЕ ВНУТРІШНЬОМУ КРИТИКУ ОБДУРИТИ СЕБЕ …
  5. ЗМІНІТЬ НАПРЯМОК ДУМОК

Що робити якщо почав сумніватися в собі?

Отже, п’ять прийомів для боротьби із “самозванцем” у собі.

  1. Відсікайте сумнівні думки …
  2. Пам’ятайте про свої сильні сторони …
  3. Відпускайте віжки …
  4. Діліться своєю пристрастю …
  5. Порадьтеся з фахівцем

Чому з’являється сумнів?

Сумніви виникають тоді, коли бракує знань про себе та свої можливості. Сумніви – це стратегія бездіяльності, яка спрямована на збереження того, що вже є. Сумніваючись, думаючи і розмірковуючи над можливими діями, ми зберігаємо наші ресурси – сили, час, гроші. Дуже часто сумніви маскуються недовірою.