Продаж або дарування частки квартири: який варіант обрати?

Купівля або успадкування квартири – це завжди радісна подія, але іноді постає питання про те, що робити з часткою в цій нерухомості. Часто виникає дилема: продати чи подарувати її комусь із близьких? Кожен варіант має свої переваги та недоліки, але вибір залежить від індивідуальних обставин і пріоритетів.

Продаж частки квартири може бути вигідною інвестицією і джерелом додаткового доходу. Якщо вам не потрібне додаткове житло або ви хочете отримати кошти для інших цілей, продаж може бути розумним рішенням. Крім того, продаж дає змогу уникнути потенційних конфліктів і суперечок у майбутньому, пов’язаних зі спільною власністю.

Однак дарування частки квартири може бути більш емоційним і щедрим жестом. Якщо ви хочете допомогти близьким людям, подарунок у вигляді частки у квартирі може стати проявом турботи і підтримки. Крім того, дарування може бути податково вигідним: у деяких випадках можна отримати пільги та знизити базу оподаткування.

АргументиПродажДарування
Фінансовий дохідОтримання грошових коштів одразуВідсутність фінансового доходу
ПодаткиНеобхідність сплати податку з продажуВідсутність податку при даруванні близьким родичам
Відносини з родичамиМожливе руйнування стосунківЗміцнення стосунків
Збереження майнаВтрата майнаЗбереження майна в сім’ї
Регулювання правПередання прав на нового власникаЗбереження прав у дарувальника

Що краще договір дарування чи продаж?

Хто кому дарує, що дарує, скільки воно перебуває у власності, які цілі переслідуються. Якщо переоформляти потрібно на родича – то краще договір дарування. Якщо передбачається не просто переоформлення, а оплатна угода з третіми особами – то краще не ризикувати – а укладати дійсно договір купівлі-продажу.

Які мінуси договору дарування?

Основним мінусом дарування є обов’язок одержувача дару оплачувати прибутковий податок у розмірі 13% від вартості нерухомості, у разі якщо він не входить до числа близьких родичів.

Скільки років не можна продавати квартиру після дарування?

Він становить 3 роки для житла, подарованого близькими родичами. В інших випадках дарування – 5 років .