Приголосні бувають м’якими: як і коли це відбувається

М’якість приголосних – одне з особливих явищ російської мови, яке може викликати труднощі в іноземців, які її вивчають. На відміну від багатьох інших мов, у російській мові приголосні звуки можуть бути м’якими або твердими. Але що означає “м’який” і “твердий” приголосний?

М’якість приголосних зумовлена наявністю перед ними або після них голосного звуку, що утворює сполучення з приголосним. У російській мові м’якість приголосних позначається буквою “ь” після приголосного звуку. Таке поєднання називається м’яким знаком. Важливо зазначити, що м’якість приголосних звуків впливає на вимову, а також на граматичні та орфографічні правила російської мови.

М’які приголосні звуки мають більш передній і високий язик, а також меншу силу вибірки повітря, порівняно з твердими приголосними. Вимовляти м’які приголосні потрібно за допомогою зіткнення кінчика язика з альвеолярним бугром. Тверді ж приголосні вимовляються з більш задньої позиції язика, без зіткнення з альвеолярним бугром.

Коли приголосні бувають м’якими
Приголосний звукМ’який варіантПриклади
ББьБути, оголошення
ВВьХурделиця, ков’єр
ГГьГьярдинер, гьель
ДДьДиявол, диякон
ЖЖьЖьравель, жінка
ЗЗьЗьяблик, зьолото
ККьК’янті, к’ютюм
ЛЛьКрижинка, лляне
ММьМ’ютація, мьоргать
ННьНьютон, ньянс
ППьП’єса, п’єдестал
РРьЗавзятий, завзято
ССьСьєрра, сьомга
ТТьТемрява, тьху
ФФьФіорд, ф’ютбол
ХХьХьяда, хьямля
ЦЦьЦьвях, цьорк
ЧЧьЧьибурашка, чьих
ШШьШьямпанське, шьяркать
ЩЩьЩястье, щьолкать

М’якість приголосних звуків виражається завдяки голосним буквам, що вказують на м’якість приголосних звуків, – я, е, е, і, ю та м’якому знаку . Наступні літери можуть позначати м’які та тверді звуки: б, в, г, д, з, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х.

У якому випадку приголосні стають м’якими?

Завжди тверді звуки: [ж] , [ш] , [ц]. Решта звуків є м’якими, якщо одразу за ними слідують голосні літери е, е, і, ю, я або ь, і твердими, якщо за ними слідують інші голосні та приголосні.

Як визначити м’які приголосні літери?

На письмі м’якість приголосних звуків позначається буквами е, е, і, ю, я та буквою ь. Наприклад: сніг, лід, мир, любов, ряд, лань. На письмі твердість приголосних звуків позначається буквами а, о, у, е, и. Наприклад: сад, море, луг, мер, рись.

Які приголосні будуть м’якими?

У російській мові до м’яких належать приголосні [п'], [б'], [т'], [д'], [ф'], [в' ], [с'], [з'], [ч'], [ш̅'], [ж̅'], [к'], [г'], [х'], [j], [м'], [н'], [р'], [л'] . Більшість із них утворюють пари з твердими приголосними: [п] – [п'], [б] – [б'] тощо.