Правила правопису дієслів “что делаешь”: повне керівництво

Правопис дієслів “что делаешь” – одна з тем, яка часто викликає труднощі у початківців вивчати російську мову. Адже, здавалося б, що може бути простіше, ніж сказати, що ти робиш у цей момент? Однак, існує низка правил і особливостей, які потрібно знати, щоб правильно використовувати ці дієслова.

У російській мові дієслова “що робиш” відносяться до категорії дієслів руху і зміни положення, таких як “йти”, “їхати”, “летіти” і т.д. Вони позначають дію, яка відбувається в даний момент або в найближчому майбутньому. При цьому правопис цих дієслів може змінюватися залежно від різних чинників, таких як рід і число іменника, з яким вони вживаються, а також час і способи нахилу речення.

Наприклад, якщо іменник, з яким вживається дієслово “що робиш”, є жіночим родом і одниною, то дієслово матиме закінчення “-ет”. Наприклад, “Вона читає книжку”. Однак, якщо іменник стоїть у множині, закінчення дієслова буде “-ют”. Наприклад, “Вони читають книгу”.

Правопис дієслів що робиш
Інфінітив1-ша особа од.ч.2-а особа од.ч.3-тя особа од.ч.1-ша особа мн.ч.2-а особа мн.ч.3-тя особа мн.ч.
робитироблюробишробитьробиморобитероблять
читатичитаючитаєшчитаєчитаємочитаєтечитають
писатипишупишешпишепишемопишетепишуть

Коли потрібно писати тся та ться?

Якщо добре знає граматику, зможе швидко визначити, у якій формі стоїть дієслово. Якщо в невизначеній – пишем о-ться (“одягатися”, “зустрічатися” тощо), якщо у формі третьої особи – тод і-тся (“він одягається, зустрічається”, “вони одягаються, зустрічаються”).

Як перевіряти закінчення в дієслів?

Ставимо дієслово у форму 3-ї особи множини. Якщо воно ударне, то визначаємо відмінювання за ним: I дієвідмінювання – -ут, -ют, II дієвідмінювання – -ат, -ят. Якщо закінчення дієслова ненаголошене, то ставимо його у форму інфінітива. Дивимося на закінчення інфінітива: II дієвідмінювання – н а-ИТЬ, I дієвідмінювання – усі інші дієслова.

Як визначити написання і в дієсловах?

Написання суфіксі в-е- т а-и- визначається перехідністю та неперехідністю дієслів. Якщо дієслова позначають дії неперехідні, тобто виконуються самим суб’єктом, у самих предметах і не переходять на об’єкт, то пишетьс я-е-; якщо дієслова позначають дії, які переходять на об’єкт, то пишетьс я-и-.