Набрання законної сили заочного судового рішення: терміни та процедура

Заочне рішення суду є однією з форм ухвалення судового акта, яка може статися у випадках, коли учасник процесу відсутній на засіданні. Питання про те, коли і в яких випадках таке рішення може набути законної сили, має велике значення для сторін, які беруть участь у справі.

Проте, щоб заочне рішення суду набуло чинності, необхідне виконання певних умов. По-перше, це необхідно для того, щоб забезпечити захист прав сторін, а також запобігти введенню в оману сторін протилежної сторони.

Друга умова – це повідомлення сторонам про заочне рішення суду. Суд повинен повідомити сторони прийнятого рішення, щоб вони мали можливість ознайомитися з його змістом та вжити необхідних заходів відповідно до нього. Однак, якщо одна із сторін не була повідомлена про це рішення, то воно не може набути законної сили.

Судова інстанціяСторонам не запереченоСторонам заперечено
Мировий судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Районний судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Міський (районний) судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Обласний судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Апеляційний судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Касаційний судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі
Верховний Судз моменту винесення рішенняз моменту отримання рішення особою, яка бере участь у справі

Оскільки заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, то заочне рішення суду набирає чинності через 30 днів із моменту його проголошення, за умови, що відповідачем не подано заяву про його перегляд.11 квіт. 2019 р.

Коли набуває чинності заочне рішення суду?

Саме тому законної сили заочного рішення присвячено окрему статтю 244 ЦПК РФ. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо воно не було оскаржено. Цей термін за загальним правилом – 1 місяць.

Як зрозуміти, що рішення суду набуло законної сили?

Отримати інформацію про те, чи набуло судового рішення законну силу, можна у Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскільки дані до Реєстру надсилаються з автоматизованої системи документообігу суду, або ж зателефонувати до суду, який ухвалив рішення. Збережена копія

Чи можна оскаржити заочне рішення суду, яке набрало законної сили?

Скасування заочного рішення, що набрало законної сили, провадиться шляхом подання апеляційної скарги до суду другої інстанції.

Чи можна заперечити заочне рішення суду?

– Заочне рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом одного місяця з дня винесення ухвали суду про відмову в задоволенні заяви про скасування цього рішення суду.