+38(099)168-81-98
+38(066)053-57-85
info@amir.org.ua
Медична лабораторія АМІР

Кортизол, слюна (Cortisol, Saliva)

09.11.16 Наш блог 3539

Кортизол – основний глюкокортикоїдний гормон кори надниркових залоз, який бере участь у гормональній регуляції функцій організму в стресових ситуаціях. Виділення його наднирковими контролюється за допомогою класичної петлі негативного зворотнього зв'язку з участю кортикотропін-рилізинг фактора гіпоталамуса та адренокортикотропного гормону (АКТГ) гіпофіза.

Патологічне підвищення рівня кортизолу, обумовлене його неконтрольованої секрецією, веде до характерних метаболічним і клінічними проявами (синдром Іценко-Кушинга). Розрізняють АКТГ-залежну та АКТГ-незалежну форми цього синдрому. Хвороба Іценко-Кушинга – найбільш часта причина гіперпродукції кортизолу, пов'язана з гіперсекрецією АКТГ микроаденомой гіпофіза. Для хвороби Іценка-Кушинга характерно підвищення вироблення кортизолу і втрата нормального добового ритму його секреції (в нормі секреція кортизолу знижується у вечірній час).

Клінічні прояви хвороби Іценко-Кушинга різноманітні й багато в чому специфічні, тому в диференціальній діагностиці цієї патології велику роль відіграють лабораторні тести. Оскільки рівень кортизолу в крові схильний до значних варіацій (в тому числі у відповідь на процедуру взяття крові), для первинного скринінгу ендогенного гіперкортицизму рекомендують використовувати такі тести вибору:

визначення рівня вільного кортизолу у добовій сечі

визначення рівня вільного кортизолу в слині, зібраної пацієнтом у вечірній час (23:00);

мала проба з дексаметазоном.

Визначення рівня кортизолу в сечі вимагає збору сечі та оцінки виділення за добу, щоб усунути вплив коливань концентрації кортизолу сечі в залежності від процесів концентрування сечі і поточного об'єму сечі, що виділяється. Збір добової сечі не завжди зручний для пацієнта і пов'язаний з ризиком помилок при розрахунку невірно зазначеному об'ємі сечі за добу. Концентрація кортизолу в слині не виявляє такої залежності, тому дослідження рівня кортизолу в слині може проводитися в разовій порції слини. Дослідження рівня кортизолу в слині, зібраної у вечірній час (23.00), є найбільш комфортним для пацієнта і досить точним тестом скринінгу ендогенного гіперкортицизму. Збір слини за допомогою спеціального пристрою може виконуватися пацієнтом у домашніх умовах, неінвазивна методика і безболісна, що мінімізує ймовірність стресу. Концентрація кортизолу в слині відображає рівень вільного кортизолу в крові, оскільки кортизол-зв'язуючі білки не надходять в слину. Тест застосовується при обстеженні жінок, які приймають гормональні контрацептиви.

При скринінгу виправдане проведення як мінімум двох тестів першої лінії вибору. При розходяться результати двох тестів показано проведення додаткових досліджень. Якщо обидва тести дають негативний результат, діагноз хвороби Іценко-Кушинга малоймовірний (у разі підозри на циклічний перебіг захворювання може бути корисним спостереження в динаміці).

При виявленні підвищеного рівня кортизолу слід виключити функціональні причини гіперкортицизму. Оцінка, пов'язана з добовим біологічним ритмом кортизолу, неинформативна у людей, що працюють в нічну зміну і/або часто перетинаючи часові пояси.

Підготовка до аналізу

Перед проведением исследования необходимо уточнить применение пациентом лекарственных средств, чтобы исключить вероятность влияния на результат текущего или недавнего применения препаратов группы глюкокортикоидных гормонов.

За добу до взяття проби слід виключити вживання спиртних напоїв. Протягом 1 години до збору слини не можна їсти, палити, чистити зуби (виключити будь-які дії, що викликають кровоточивість ясен). За 10 хвилин до збору слини прополоскати рот водою. Для взяття проби необхідно спеціальний пристрій для збору слини – контейнер з тампоном для збору слини Salivette® (див. інструкцію по збору слини).

Якщо немає інших вказівок направляючого лікаря, взяття проби слини для дослідження кортизолу в цілях скринінгу хвороби Іценко-Кушинга проводиться у вечірній час (23.00-24.00).

Інструкція по збору біоматеріалу.

​ПОКАЗАНИЯ

Обстеження для виключення ендогенного гіперкортицизму доцільно проводити пацієнтам наступних груп:

молоді люди з незвичайними для їх віку проявами (остеопороз, цукровий діабет, ожиріння, артеріальна гіпертензія, аменорея у жінок, зниження статевого потягу у чоловіків, швидка надбавка маси тіла у поєднанні з вираженою загальною і м'язовою слабкістю);

пацієнти з характерними змінами зовнішності і різноманітними клінічними проявами гіперкортицизму;

діти, у яких відзначається затримка росту у поєднанні зі збільшенням маси тіла;

пацієнти з випадково виявленим новоутворенням наднирника;

пацієнти будь-якого віку з погано контрольованим цукровим діабетом та/або гіпертонією в поєднанні з ожирінням або швидкої збільшенням маси тіла;

пацієнти з переломами тіл хребців, особливо множинними переломами, у віці до 65 років.

​інтерпретація результатів

Інтерпретація результатів дослідження містить інформацію для лікуючого лікаря і не є діагнозом. Інформацію з цього розділу можна використовувати для самодіагностики і самолікування. Точний діагноз ставить лікар, використовуючи як результати даного обстеження, так і потрібну інформацію з інших джерел: анамнезу, результатів інших обстежень і т. д.

Референсні значення

Ранок (08:00 - 10:00) – < 19,1 нмоль/л.

День (14:30 - 15:30) – < 11,9 нмоль/л.

Вечір (23:00 - 24:00) – < 9,4 нмоль/л