+38(099)168-81-98
+38(066)053-57-85
info@amir.org.ua
Медична лабораторія АМІР

Визначення кортизолу в слині

08.11.16 Наш блог 4609

Визначення кортизолу в слині – прекрасний показник концентрації вільного або біологічно активного кортизола в сироватці людської. Лише 3-4% кортизолу знаходиться у вільному (не пов'язаної з транспортними білками) формі і надає метаболічний ефект. Вільний кортизол дифундує через ацинарные клітини слинних залоз і відображає біологічно активну фракцію в крові. Дослідження рівня кортизолу в слині має ряд переваг: методика неінвазивною, займає декілька хвилин, легко виконується пацієнтом і не вимагає допомоги медперсоналу. Так як невелика аликвота (0,3-0,5 мл) може бути зібрана за 8-10 хвилин, зразок слини може бути більш корисним, ніж будь зразок плазми або сечі для протоколів короткострокового динамічного контролю (особливо для діагностики ендогенного гіперкортицизму).

Очікувані значення:

Ранок 8-10 год.: до 6,9 нг/мл

День 14:30-15:30 год.: до 4.3 нг/мл

Вечір 23:00 год.: 1.8 – 3.3 нг/мл

Кортизол — стероїдний гормон, що синтезується в пучковій зоні кори надниркових залоз із загального попередника холестерину під контролем АКТГ. Взаємодія в системі «гіпоталамус — гіпофіз — надниркові залози» здійснюється за класичним принципом негативного зворотного зв'язку. АКТГ підвищує секрецію кортизолу, підвищений рівень кортизолу блокує секрецію АКТГ. Кора наднирників секретує кортизол у вільній формі, потрапляючи в кров, кортизол зв'язується з білками плазми крові, понад 90% кортизолу зв'язується зі специфічним транспортним білком — транскортином (КСГ) і в невеликій кількості — з альбуміном. У зв'язаному стані кортизол втрачає біологічну активність, і лише вільний кортизол забезпечує його ефект на тканини-мішені. Метаболізується в печінці, фільтрується в ниркових клубочках, і виділяться з сечею у вільній формі. Період напіввиведення — 80-100 хвилин. Кортизол грає важливу роль в метаболізмі глюкози, підтримку судинного тонусу, регуляції імунної відповіді, і реакції організму на стрес.

Концентрація АКТГ і кортизолу в плазмі має чіткий добовий ритм: пік концентрації АКТГ зазначається між 4 і 6 годинами ранку, максимальний рівень кортизолу — в 8 годин ранку, мінімальний — у вечірній час (23 години).

У здорових людей перепад між концентрацією кортизолу в ранкові і денні години досягає 50%, а між ранковою та вечірньою — 350%.

Секреція кортизолу мало змінюється з віком. Добовий ритм секреції АКТГ і кортизолу формується у дітей до 6-12 місяців життя і чітко встановлюється тільки після 3 років життя. У старших дітей і дорослих індивідуальний добовий ритм секреції АКТГ і кортизолу досить стійкий і змінюється при зміні часового поясу тільки через 15-20 днів.

Визначення вільного біологічно активного кортизола в слині

Клітинна мембрана (бар'єр) слинних залоз, не пропускає в слинні протоки біологічні молекули з МВ > 400 Так. Молекулярний вага всіх стероїдів < 400 Так, і в результаті тільки вільні форми стероїдів проникають в слинних проток (кортизол, тестостерон, естрадіол та ін), а гормони, пов'язані з альбуміном або глобулінами, транспортними білками стероїдів, не проникають.

Як і вміст загального кортизолу в крові, концентрація вільного кортизолу в слині підпорядковується добовому ритму. У денні години цей показник знижується на 54%, а у вечірні години — на 89%.

Рівень кортизолу в слині не залежить від об'єму та швидкості її виділення, що має принципове значення при інтерпретації результатів.

При синдромі ендогенного гіперкортицизму порушений добовий ритм секреції кортизолу та пацієнти з синдромом Іценко-Кушинга мають високий рівень гормону плазми у вечірні години, який корелює з рівнем гормону в слині. Тому визначення кортизолу в слині в 23 години є зручним і ефективним тестом скринінгу у пацієнтів з підозрою на ендогенний гіперкортицизм. Чутливість — 92-100%, специфічність — 93-100%. Рекомендується дворазове визначення. У нормі рівні кортизолу в слині в 23-24 год не перевищують 145 нг/дл (4 нмоль/л).

Можливий моніторинг терапії надниркової недостатності похідними гідрокортизону.